Zgodnie z założeniami pracy dyplomowej określonymi w rozdziale pierwszym należało umożliwić parametryzację procesu sterowania z poziomu sieci obiektowej PROFIBUS DP oraz wizualizację procesu. Poniższy rysunek przedstawia blokową strukturę całego systemu.
Rysunek 8.1 Integracja sterownika PLC z siecią obiektową PROFIBUS DP
Integracja polegała na umożliwieniu wzajemnej współpracy pomiędzy sterownikiem, obiektem sterowania oraz siecią obiektową. Zasady komunikacji pomiędzy sterownikiem a obiektem zostały opisane w podrozdziale 7.1.2. Zmienne procesowe przekazywane są do sieci obiektowej poprzez obszar pamięci PLC znajdujący się w obrazie procesu (powyżej 255 bajtu). Obszar ten jest podzielony na część wejściowa i wyjściową i dostępny zarówno od strony sterownika jak i od strony PROFIBUS DP.
Węzeł sieci obiektowej wraz z oprogramowaniem umożliwia dostęp do zmiennych procesowych poprzez sieć Internet. Takie rozwiązanie umożliwia zdalne sterowanie procesem z dowolnej stacji roboczej podłączonej do sieci Internet i wyposażonej w aplikację kontrolno wizualizacyjną (typu SCADA). Na potrzeby pracy jako system SCADA została użyta aplikacja zbudowana w programie LabView umożliwiająca ustawianie oraz pobieranie parametrów procesu oraz ich wizualizacje.
Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.